Домашнє та гендерно зумовлене насильство
Перегляди: 500
Питання боротьби з насильством уже не перший рік актуальне в суспільно-політичному житті України. Тож реалізація заходів щодо його попередження один із напрямків державної політики.
Домашнє насильство - це не лише фізичне чи сексуальне насильство. Це і психологічний тиск - образи й приниження, ігнорування почуттів особи, і економічні утиски - заборона працювати чи контроль сімейного бюджету. Насильство можуть здійснювати будь-які члени родини щодо інших, навіть якщо не перебувають в офіційних стосунках і не проживають разом.
Ґендерно зумовлене насильство – це насильство, яке вчиняється до осіб через їхню стать або стосується переважно осіб певної статі. Це крайній вияв дискримінації за ознакою статі, жертвами якого найчастіше стають жінки.
Насильство по відношенню до жінок є головним фактором смерті та інвалідності серед жінок репродуктивного віку. Воно не завжди позбавляє життя, але майже завжди підриває здоров'я, порушує безпеку та незалежність постраждалих. При цьому ґендерно зумовлене насильство часто приховується через звинувачення жертви та безкарність злочинців. Як наслідок - набуває системного характеру. Однією з найголовніших причин ҐЗН є ґендерна нерівність у суспільстві, де чоловіки зловживають своєю владою щодо жінок.
З метою привернення уваги та підвищення рівня обізнаності громадськості щодо проблем вчинення насильства у будь – яких його проявах, Нацсоцслужбою створено відеоролик «Ми – проти насильства», який ми пропонуємо вам переглянути за наступним посиланням: https://nssu.gov.ua/domashnye-nasilstvo/inform karta
Безкоштовні телефонні «Гарячі лінії»
- Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0-800-500-335 зі стаціонарного або 116-123 з мобільного (цілодобово).
- Урядова гаряча лінія 15-47.
- Екстрений номер виклик поліції – 102 (цілодобово).
- Національна «гаряча» лінія для дітей та молоді – 0-800-500-225(безкоштовно зі стаціонарних телефонів), 116-111(безкоштовно з мобільних телефонів).
- Телефон інформаційної лінії центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги – 0-800-213-103(цілодобово).
- Лубенський міський центр соціальних служб – (05361) 7-11-45.
- Лубенський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – (05361) 7 - 74-79.
- Сайт https://rozirvykolo.org.
Пам'ятайте, що замовчування цієї проблеми та бездіяльність часто стає мовчазною згодою і тільки провокує подібні випадки. Якщо ви постраждали від домашнього чи ґендерно зумовленого насильства, стали свідком або відчуваєте загрозу його вчинення, про це необхідно одразу повідомити, адже насильство - це не справа двох, а злочин, який не повинен мати жодного права на замовчування.
Марина Бурдим, практичний психолог коледжу