Долучися онлайн до круглого столу на тему: “Ліси України у міжнародному контексті: ризики, виклики, майбутнє”

21 березня викладач фахових дисциплін коледжу Олександр Литвиненко долучився онлайн до круглого столу на тему: “Ліси України у міжнародному контексті: ризики, виклики, майбутнє”, приурочений до Міжнародного дня лісів.

Захід, організований ГО “ЛІіС”, об'єднав 15 доповідачів та понад 100 слухачів, в тому числі у дистанційному форматі. Захід реалізовано у межах проєкту «Боротьба з незаконними рубками в Україні» за підтримки відділу міжнародних програм Лісової служби США.

Основним моментами обговорення були:

• важливість лісів: українські ліси, що становлять 1% світових запасів, є ключовими для клімату, біорізноманіття та екосисте;
  • лісова реформа: обговорювалася потреба в переході до сталого лісового господарства, вдосконаленні управління та збільшенні прозорості у цій сфері;
  • вплив війни: війна завдала великої шкоди лісам, тому було вирішено оцінити збитки та розробити план відновлення;
  • захист лісів: розглядалися методи сталого використання лісів, охорони цінних лісових масивів та боротьби з нелегальними вирубками;
  • міжнародна співпраця: підкреслювалася важливість міжнародної підтримки та участі в програмах збереження лісів;
  • роль місцевої влади: важливість залучення громад до управління лісами, розвитку екотуризму та освіти;

У вступному слові Петра Павличенка, представника Лісової служби США в Україні, прозвучав основний лейтмотив заходу щодо актуальності теми стану лісів не лише для конкретних людей, діяльність яких пов'язана з лісом, а й усіх, кого хвилює питання: бути чи не бути цій планеті такою, як вона є, - живій?;

Про реалізацію основного проєкту ГО “ЛІіС” із назвою “Боротьба із незаконними рубками в Україні”, що підтримується Лісовою службою США, розповів Дмитро Карабчук, керівник ГО “ЛІіС”, експерт із питань лісової політики і розвитку лісового та мисливського господарства;

Про ліси України у глобальному контексті, зокрема про загрози знеліснення і деградації лісів, розповіла Тетяна Пивовар, канд. с.-г. наук, старша наукова співробітниця, аналітикиня ГО “ЛІіС”;

Про вплив війни на лісове господарство розповів Ігор Будзінський, начальник Управління лісового господарства та відтворення лісів Держлісагентства України;

Віктор Мельниченко, генеральний директор ВО "Укрдержліспроєкт" поділився з присутніми чудовою важливою розробкою - геоінформаційною системою управління лісовими ресурсами України;

Практично орієнтованими рішеннями щодо того, як глобальні проблеми, пов'язані з лісом, можуть бути вирішені на локальному рівні завдяки участі місцевих громад, поділилася Маріне Елбакідзе, доцентка кафедри геоекології і фізичної географії ЛНУ ім. І.Франка, старша наукова співробітниця Шведського університету сільськогосподарських наук; До речі, свого часу ми співпрацювали з Маріне, і в тому числі у Швеції...

Потенціал FSC сертифікації системи ведення лісового господарства став об'єктом доповіді Павла Кравця, директора FSC Україна;

Надзвичайно інформативною та корисною була доповідь Євгенія Ханя (випускника нашого коледжу 2008 року), менеджера CoC та цілісності FSC Україна, про ШІ, OSINT та автоматизацію як інноваційні рішення для збереження лісів;

Про особливості цифрових інструментів та технологій для сталого управління лісами, а також можливість їхньої апробації усіма зацікавленими розповіла Устич Радміла, експертка ГО ФОРЗА.

Питання, якою є екологічна вартість лісу за чинним законодавством України (у боротьбі з незаконним вирубуванням лісів) стало об'єктом розгляду адвоката Олега Сторчоуса. А про уроки децентралізації, зокрема про роль органів місцевого самоврядування в управлінні лісами, розповіла адвокатка Софія Шутяк.

Екологи, лісівники, бізнес - опоненти чи зацікавлені сторони? Увагу на це питання звернув Юрій Дюг, голова правління ГО Wood Indusry UA, акцентувавши, що співпраця екологів, лісівників та бізнесу сьогодні не просто можлива, а й дуже потрібна, адже в найближчі два роки кожна зі сторін буде стикатися з неймовірними викликами щодо виживання та розвитку.

Виконавчий директор ДП "Ліси України" Ігор Лицур окреслив ризики та переваги реформування лісової галузі.

Дискусію викликала доповідь Людмили Сломінської, менеджерки проєктів напряму «Ліси» WWF-Україна, щодо кількості збережених пралісів в Україні і того, якою є їхня роль для збереження світової спадщини лісів.

Питання інновацій у лісовій галузі торкнувся Василь Масюк, міжнародний експерт ФАО в Україні, та запросив до відкритої всебічної дискусії щодо майбутнього лісів та їх використання.

Висновки зустрічі:

• визначено ключові ризики для лісів України;
  • сформульовано рекомендації для збереження лісових ресурсів;
  • наголошено на важливості спільних зусиль для захисту лісів.

Із ПРЕЗЕНТАЦІЯМИ доповідачів можна ознайомитися за посиланням.

ЗАПИС круглого столу можна переглянути на

.

Олександр ЛИТВИНЕНКО, викладач фахових дисциплін;