ЛЮДИ, ЯКІ ЧИТАЮТЬ КНИЖКИ, ЗАВЖДИ КЕРУВАТИМУТЬ ТИМИ, ХТО ДИВИТЬСЯ ТЕЛЕВІЗОР

Завдяки книзі ми отримуємо доступ не тільки до знань, а й до ідей, духовних і моральних цінностей, до розуміння краси і творчих досягнень людини.

"Велика-бо користь буває чоловікові від науки книжної, бо книги вказують нам і навчають нас, як іти шляхом покаяння, і мудрість, і стриманість здобуваємо із слів книжних. Книги подібні рікам, що тамують спрагу цілого світу – це джерела мудрості" /Повість минулих літ/.

Носій інформації, основа освіти і творчості, книга дає можливість кожній культурі розповісти про себе, знайомить зі звичаями і традиціями різних народів.

23 квітня світ відзначає Всесвітній день книги та авторського права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх-всіх, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання. «Винуватців» у цього «свята книголюбів» кілька.

Саме 23 квітня народилися такі видатні особистості світової літератури, як французький письменник Моріс Дрюон (1918), ісландський лауреат Нобелівської премії з літератури Галдор Лакснесс (1902) і трикратний претендент на цю премію Владімір Набоков (1899), а також український письменник Григорій Тютюнник (1920); у цей же день 1616 року померли Вільям Шекспір (щоправда, за юліанським календарем) і перуанський історик Інка Ґарсіласо де ла Веґа (вже за григоріанським календарем), а також 1850 року – англійський поет-романтик Вільям Вордсворт.

Всесвітній день книги та авторського права відзначають щорічно, починаючи з 1996 року. Зважаючи на те, що «в історичному розумінні книга є найбільш потужним фактором поширення знання і найбільш надійним засобом його збереження», День книги покликаний наголосити на фундаментальній важливості книжки та її незамінності в інформаційному суспільстві. Одна з головних його цілей – промоція читання і книговидання, привернення уваги до культури писемного слова, а також до питань авторського права і захисту інтелектуальної власності.

Вважається, що День книги відзначався ще в першій половині XX століття. Ідея його створення належить письменникові й редакторові з Валенсії Вісенту Клавелю Андресу. У 1926 році іспанський король Альфонс XIII розглянув його пропозицію і підписав королівський указ, згідно з яким 7 жовтня (вважалося, що в цей день народився Сервантес) запроваджується День іспанської книги. У 1930 році День книги в Іспанії перенесли на 23 квітня, коли, ймовірно, помер письменник.

Цікаво, що ще з XV століття 23 квітня відзначають День Святого Георгія, заступника Каталонії. У Барселоні та Каталонії в цей день, також відомий як День троянд і подібний багато в чому до Дня Святого Валентина, чоловіки традиційно дарують жінкам троянди, а жінки чоловікам – книжки. Щоправда, зараз звичаї змінилися, і книжку, на щастя, можуть отримати всі. Чому книжка? Бо саме у цей час 1929 року в Барселоні проходив масштабний книжковий ярмарок. Це значною мірою вплинуло на запровадження Всесвітнього дня книги та авторського права саме 23 квітня.

З нагоди смерті Міґеля де Сервантеса по світу, а найбільше, звісно, в Іспанії, влаштовують різноманітні літературно-книжкові заходи. Одна з таких подій – дводенний марафон читання (readathon) найвідомішого твору іспанського письменника – роману «Премудрий Гідальго Дон Кіхот з Ламанчі». Крім того, саме 23 квітня, у день смерті письменника, з 1976 року відбувається нагородження переможців Премії Міґеля де Сервантеса. Кандидатами на премію є письменники з іспаномовних країн. Премією відзначають за загальні творчі досягнення, а не за конкретну книжку. Переможець отримує грошову винагороду в розмірі € 125 000. На сьогодні це одна з найпрестижніших та найдорожчих премій серед іспаномовної літератури. Серед відомих українському читачеві переможців – Хорхе Луїс Борхес, Маріо Варґас Льйоса.

Існує ще одна традиція у сьогоднішнього свята – щорічно, починаючи з 2001 року, в цей день називається місто, якому присвоєно звання Світової  столиці книги (присуджується на 1 рік). У відбірковий комітет входять представники ЮНЕСКО та трьох міжнародних професійних видавничих організацій – Міжнародного союзу видавців (МСІ), Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій і установ (ІФЛА) і Міжнародної федерації книгопродавців (МФК). Присвоєння цього звання є свідченням бажання міст сприяти розвитку книговидавничої справи та читання, а також співпраці між основними партнерами в книговидавничій справі.

Тбілісі – книжкова столиця світу 2021 року. Титул Книжкової столиці світу перейде до міста Тбілісі 23 квітня 2021 року, у день святкування Всесвітнього дня книги і авторського права.

Під гаслом «Отже, ваша наступна книга – це …?» програма зосереджена на використанні сучасних технологій в якості потужних інструментів для популяризації читання серед молоді.

Програма включає кілька широкомасштабних заходів та стійких видів діяльності. Передбачене створення бібліотек та дитячого книжкового фестивалю, а також розвиток сучасного цифрового проекту із перетворення книжок у захоплюючі ігри та відновлення першого у Грузії видавництва.

Програма, спеціально розроблена для дітей, молоді та читачів, які мають обмежений доступ до книжок, буде присвячена інноваціям.

Основна мета міста – популяризація читання та підвищення доступності книжок для всіх прошарків населення.

Щороку місто, назване Книжковою столицею світу, зобов’язується сприяти популяризації книжок та читання і реалізовувати програму відповідних заходів протягом одного року.

Книги є невід'ємною частиною суспільства і кожної людини зокрема. Вони зберігають у собі мудрість і знання цілих поколінь, містять відомості про події, що відбулися в історії розвитку людства. Завдяки книгам ми не тільки отримуємо простий і зрозумілий доступ до ідей і знань, моральних і духовних цінностей, ми торкаємося до справжніх творчих досягнень та розумінню краси нашого людства. Люди завжди високо цінували книги і їх роль у розвитку людини, тому в деяких містах навіть встановлені пам'ятники книгам. Пропонуємо помилуватися самими незвичайними з них:

{videobox}

|Пам’ятники книгам у країнах Європи| {/videobox}

Особливістю впровадження такого дня на світовому рівні є усвідомлення книжки як потужної зброї у налагодженні миру й нівелюванні соціальних проблем: книжка, що втілює творчі поривання людини і її прагнення поділитися власними ідеями і здобутками зі світом, має сприяти діалогу, взаєморозумінню і толерантності. Крім того, ЮНЕСКО в межах Всесвітнього дня книги та авторського права виступає за надання рівного доступу до знань та підвищення грамотності населення. Ще одним важливим аспектом є усвідомлення цінності книжки і її незамінності у поширенні знань і формуванні культури, незалежно від форми представлення інформації.

Сьогодні, коли без Інтернету та цифрових технологій важко уявити собі життя та роботу, здається, що книга відступає на другий план. Але це зовсім не так. Книга була і залишається незамінним супутником людини, її мовчазним радником, всезнаючим помічником, невичерпним джерелом мудрості. Не випадково народ створив про книгу стільки прислів'їв:

  • Книга вчить, як на світі жить.
  • Хто багато читає, той багато знає.
  • Читання — ось краще навчання.
  • Книга допоможе в труді — виручить в біді.
  • З книгою подружишся — розуму наберешся.
  • Книга — твій друг, без неї, як без рук.
  • Книга відіграє провідну роль у духовному розвитку кожного народу, поєднує цілі покоління людей.

Афоризми про книгу і читання:

  • Хто полюбить книгу, той далеко піде у своєму розвитку. Книга рятує душу від здерев’яніння. /Тарас Шевченко/
  • Книжки на те пишуть, щоб їх читати, а на те читаються, щоб роздумати прочитане. /Іван Франко/
  • Людина, для якої книжка уже в дитинстві стала такою необхідною, як скрипка для музиканта, як пензель для художника, ніколи не відчує себе обділеною, збіднілою, спустошеною. /Василь Сухомлинський/
  • Книга – це джерело освіти, знання і якщо збагачення, то збагачення культурного і душевного. / Максим Рильський/
  • Є у мене товариші вірні – книжки добрії. /Михайло Грушевський/
  • Книги – люди в палітурках. А. Макаренко
  • По-справжньому веде за собою та книга, з якої читач робить висновки сам. Тільки така книга впливає на його поведінку. /Антон Макаренко/
  • Книги, як і взагалі всі твори людського духу, не однакову мають долю. /Павло Тичина/
  • Книги – це ріки, що напоюють моря. /Ярослав Мудрий/
  • Книга – велика річ, поки людина вміє нею користуватися. /Алєксандр Блок/
  • Кожну книгу треба вміти читати. /Блез Паскаль/
  • Книги потрібні, щоб нагадувати людині, що її оригінальні думки не такі вже нові. /Авраам Лінкольн/
  • У книгах ми жадібно читаємо про те, на що не звертаємо уваги в житті.          /Еміль Кроткий/
  • Кожна книга – крадіжка у власного життя. Чим більше читаєш, тим менше вмієш і хочеш жити сам. /Марина Цвєтаєва/
  • Коли людина припиняє читати, вона перестає мислити. /Дені Дідро/
  • Книги – діти розуму. /Джонатан Свіфт/
  • Книжки – кораблі думки, що мандрують хвилями часу. /Френсіс Бекон/
  • Завдання книг – полегшити, прискорити пізнання життя, а не замінити його.  /Януш Корчак/
  • Потрібно читати і поважати тільки ті книги, які вчать розуміти сенс життя, розуміти бажання людей і справжні мотиви їх вчинків. /Максим Горький/
  • Творець книги – автор, творець її долі – суспільство. /Віктор Гюго/
  • Будинок, в якому немає книги, подібний до тіла, позбавленому душі. /Марк Ту́ллій Цицерон/
  • З книгами у нас йде справа так само, як і з людьми. Хоча ми з багатьма знайомимося, але лише деяких обираємо собі в друзі, в супутники життя.         /Людвіг Фейєрбах/
  • Книга є альфа і омега усякого знання, початок початків кожної науки. /Стефан Цвейг/
  • Хороша книга – це дарунок, заповіданий автором людському роду. /Джозеф Аддісон (Еддісон)/
  • Кращі книги ті, про які читачі думають, що вони могли б написати їх самi.      /Блез Паскаль/
  • Читання хороших книг відкриває нам приховані у наший власній душі думки.      /Шарль Пьєрмон/
  • Деякі книги слід тільки покуштувати, інші – проковтнути і лише небагато – пережувати і переварити. /Томас Маколей/
  • Уміння читати хороші книги зовсім не рівносильно знанню грамоти.                  /Алєксандр Герцен/
  • Погані книги можуть так само зіпсувати нас, як і погані товариші. /Генрі Фiлдiнг/
  • Вчасно прочитана книга – величезний успіх. Вона здатна змінити життя, як не змінить її кращий друг і наставник. /Пьотр Павленко/
  • Хороша та книга, яку відкриваєш, передчуваючи, а закриваєш, збагатившись.  /Еймос Олкотт/
  • Я люблю час від часу відвідувати друзів, просто щоб поглянути на свою бібліотеку. /Вільям Гезлітт/
  • Це ж як треба любити читати, щоб таке читати!
  • Книги роблять людину розумною, а газети – нервовою.

Використано матеріали із сайту Науково-технічної бібліотеки НЛТУ України

Олександр Литвиненко, викладач фахових дисциплін, адміністратор сайту,

Лариса Ілащук, завідувач бібліотеки коледжу;

Валентина Новосад, адміністратор НТБ НЛТУ України

відео - Ольга Каркутзав. відділу зберігання фондів НТБ НЛТУ України 

Наші контакти

  • (05361)7-73-08
  • (05361)6-22-62
  • +38 050 788 87 70
  • 37503 м. Лубни Полтавської області, вул. Тернівська, 21
  • listcolledg@ukr.net
  • listcolledg@gmail.com

Спостерігайте за нашою активністю у соціальних мережах та будьте в курсі всіх подій у нашому навчальному закладі!

Статистика сайту

Кількість переглядів сайту сьогодні: 1179
Відвідувачів сьогодні: 350
Відвідувачів за весь час (з 15.11.2021 року): 274607