ТОВАРИСТВУ ЛІСІВНИКІВ УКРАЇНИ - 30 РОКІВ

Товариство лісівників України було створене за рішенням установчої конференції делегатів-лісівників із 25 областей України, яка відбулася 2 червня 1990 року в м. Боярка.

На цій конференції був прийнятий Статут Товариства, що дає підстави вважати її першим З’їздом Товариства. До складу товариства увійшло понад 24 тисячі індивідуальних членів – інженерно-технічних працівників лісового господарства, науковців, викладачів, ветеранів лісової галузі. 21 грудня 1991 року, відповідно рішення Об’єднавчої конференції, Товариство лісівників України, враховуючи спільні цілі і завдання в діяльності, включило до свого складу членів Республіканського лісового науково-технічного товариства України, ставши таким чином правонаступником цього товариства.

 

Наша громадська організація була створена ще до здобуття Україною незалежності. Це дуже важливо, що лісівники України проявили таку громадську ініціативу, створивши свою, незалежну від Москви структуру. І дуже важлива назва, якої нам не вистачає в цілому в Україні. В самій назві нашої громадської організації два важливих, можна сказати, коронних слова – це професійне товариство лісівників. Товариство – від слова «товариш», це друзі по професії, це ті, хто завжди підставляє один одному плече. І дуже хотілося б, щоб ця 30-річна школа, яка стоїть за спиною товариства, була підтримана не тільки громадськістю, а й управлінськими структурами галузі. Сьогодні дуже важливо згадати, хто стояв біля джерел  початку створення Товариства. В той час керівником, Міністром лісового господарства був Валерій Іванович Самоплавський, перший заступник міністра лісового господарства – Георгій Іванович Бабич, а Валерій Михайлович Брежнєв був заступником міністра, а вже з листопада напрямок промислової діяльності в той час вів Микола Васильович Колісниченко, а В.М. Брежнєв став першим заступником міністра. Науково-технічне товариство, на базі якого і створювалося Товариство лісівників, в той час очолював колишній перший заступник міністра лісового господарства України Георгій Іванович Бабич, до його створення доклав зусиль і бажання колишній заступник міністра лісового господарства Георгій Миколайович Конончук. Першим Головою товариства був професор і видатний лісівник Павло Гаврилович Вакулюк.

 

 

Сьогодні з тієї великої громади лісівників, які розпочинали цю роботу не так багато в живих залишилося ветеранів. І, важливо, подякувати тим, хто щиро переживає за галузь  - Валерій Іванович Самоплавський, Микола Васильович Колісниченко, Віктор Олександрович Червоний, Микола Максимович Ведмідь, ряд інших ветеранів, які ще працюють в галузі і в громадських організаціях і в профспілках. Докладають сил і енергії, підтримуючи і захищаючи інтереси лісівників України, ведуть велику просвітницьку роботу. Зараз це дуже важливо, бо, на мою точку зору, роль громадських організацій, в першу чергу, професійних об’єднань, таких, як Товариство лісівників буде тільки наростати. У світі і, в першу чергу в Європейському Союзі, такі громадські об’єднання – це дуже серйозний фільтр при прийнятті і обговоренні всіх нормативно-правових актів, які мають відношення до професії. В окремих країнах, наприклад, у Сполучених Штатах, без таких товариств не видаються дипломи спеціалістам лісового господарства. В ряді країн Європи професійні товариства вносять пропозиції по бюджету, як наприклад, асоціація лісівників Німеччини, де Бундестаг прислуховується до рекомендацій цієї асоціації.

 

Коли в лютому 2018 р., я знову мав честь очолити нашу організацію, ми перше що зробили – повністю переформатували організаційну структуру, зареєстрували обласні організації як юридичні особи, асоціативними членами організації стали великі приватні компанії, встановлені правові відносини зі всіма держлісгоспами. Визначили ряд стратегічних напрямків, які проводимо постійно. Провели 2 етапи розширеного IV з’їзду лісівників України, за участю делегатів всіх областей, урядовців, окремих голів ОДА і дружніх асоціацій. Рішення з’їзду доведені до всіх гілок влади. Це дозволило, в першу чергу, зупинити бажання приватизації і концесії лісів, добитися прийняття відповідного закону; звернути увагу на фінансування галузі, принаймні з’явився спецфонд в бюджеті; відбити бажання обкласти 5 % земельним податком всі ліси. Але, це ще дуже мало для того щоб повернути галузі добре ім’я та авторитет. Попереду надзвичайно багато роботи.

Саме напрямок нормативної роботи, рецензування, експертизи законодавчих ініціатив, проведення круглих столів, доведення, зміни в законодавстві мають бути першочерговими, бо професійності в законодавстві зараз дуже не вистачає. У нас дуже багато громадських організацій, представники яких ніколи не працювали на виробництві, тому вони періодично скидають перекоси то в екологічні зміни, то якісь нормативно-правові регулювання, не розуміючи, до яких наслідків це може призвести. Вони не посилюють роботу, а, навпаки, блокують роботу лісового господарства під гаслом екологізації, а фактично зупинки промислової діяльності.

І, тому зараз, як ніколи важлива єдність однодумців. Через це хотів би подякувати всім працівникам лісового господарства, які підтримують Товариство, колективам, організаціям, колегам суміжних професій, асоціаціям, щиро подякувати в переддень нашого свята, сказати, що ми робимо все на сьогодні, щоб нормативно-правова база була на належному рівні, щоб праця лісівників була захищена. Нами підготовлено цілий пакет нормативно-правових актів - це і Національна лісова політика, і стратегія розвитку лісового господарства, положення про державну і лісову охорону, проект Закону про фонд фінансування, закони про охорону лісів від пожеж, про ринок деревини. Це більше десяти нормативно-правових актів, які підготовлені лише за останні 2 роки. Деякі з них ще на обговоренні, деякі зареєстровані, Закон про інвентаризацію лісів вже розглянуто. Це великий об’єм роботи, який ми зараз виконуємо з групою експертів, науковців, які мають бажання на громадських засадах цим займатися. Ми працюємо і над державним стандартом сталого лісоуправління.

Ще один напрямок – це підтримка лісівничих професій.

Так, конкурс вальників лісу був започаткований у 1998-му році і наша професійна команда вальників лісу регулярно бере участь у чемпіонатах світу. І це дуже важливо – виступати у різних країнах і бачити професійність і оснащення команд. За цей період ми отримали не тільки професіоналів - вальників для лісового господарства, ми отримали спеціалістів, які зараз працюють у приватному бізнесі, ми забезпечили працівників новими інструментами, які з’явилися на ринках України і світу і з яким тепер працюють наші лісівники. Зараз, навіть, згадати страшно, з якими інструментами  і у якому спецодязі працювали вальники лісу тоді, у 1998-му році, коли приїхали на перший чемпіонат України.

Ми зберегли традиції шкільних лісництв, які були започатковані дуже давно, ще у 60-х роках минулого століття. Сьогодні в Україні нараховується 560 шкільних лісництв, в яких навчають близько 12 тисяч школярів. Шкільні лісництва працюють за підтримки лісових господарств всієї країни. Ми допомагаємо готувати вчителів, розробляти методики для навчання учнів шкільних лісництв, проводимо конкурси, працюємо з засобами масової інформації для популяризації професії лісівника, допомагаємо мисливським асоціаціям з вдосконалення мисливського законодавства, підтримуємо тісні відносини з асоціаціями деревообробників.

Я думаю, що така співпраця, і це показав 4-й з’їзд лісівників, на виставці «LISDEREVMASH» у вересні 2018, коли всі асоціації підтримали нас, дуже важлива,  і що такого потужного об’єднаного лісового кластеру громадських організацій в Україні і не вистачає для спільних дій по захисту інтересів галузі. Особливо тепер, коли йде реформа уряду, коли створюються нові міністерства, коли визначаються нові керівники.

Зараз, на цьому етапі надважливо – зберегти самостійність лісового господарства, зберегти той золотий фонд професіоналів, які працюють на всіх етапах – від майстра лісу, лісничих, вальників лісу - до фахівців, які працюють в держлісгоспах та обласних управліннях, в центральному апараті, щоб наша професія набула того належного рівня, якого вона своїм професіоналізмом заслуговує.

Безумовно, ми сьогодні маємо і негативні наслідки окремих кадрових проколів, призначень, які лягли тінню на всю галузь і на роботу істинних професіоналів. В професіоналізмі і порядності більшості працівників – не має сумніву. І саме Товариство лісівників буде робити все, щоб захистити інтереси лісового господарства України і його працівників.

У зв’язку з ситуацією, яка склалася в Україні і світі, у зв’язку з карантином, ми вирішили, що буде правильно, коли відзначення 30-річчя Товариства лісівників України ми приурочимо до Дня працівника лісу, тим більше, що Статут Товариства лісівників України був затверджений 13 вересня 1990 року. Тоді відзначимо і кращих працівників лісу, і ветеранів лісового господарства, які своє життя присвятили служінню лісу. А зараз бажаємо всім здоров’я, збереження робочих місць, розвитку лісового господарства і професіоналізму у прийнятті рішень.

Юрій Марчук, голова Товариства лісівників України,

 канд. с.-г. наук, доцент, завідувач кафедри

ботаніки, дендрології та лісової селекції

ННІ лісового і садово-паркового господарства НУБіП України

Наші контакти

  • (05361)7-73-08
  • (05361)6-22-62
  • +38 050 788 87 70
  • 37503 м. Лубни Полтавської області, вул. Тернівська, 21
  • listcolledg@ukr.net
  • listcolledg@gmail.com

Спостерігайте за нашою активністю у соціальних мережах та будьте в курсі всіх подій у нашому навчальному закладі!

Статистика сайту

Кількість переглядів сайту сьогодні: 1769
Відвідувачів сьогодні: 669
Відвідувачів за весь час (з 15.11.2021 року): 380038