Вперше долучилися до лекції чеських лісівників з питань дистанційного зондування лісів …

22 квітня студенти IV курсу спеціальності 205 «Лісове господарство» разом з викладачем Олександром Литвиненкоммали можливість долучитися онлайн до гостьової лекції Філіпа Гаєка (Filip Hájek), начальника відділу дистанційного зондування Землі Інституту лісового менеджменту (м. Фрідек-Містек) Чеської Республіки на тему «Візуальна інтерпретація ділянок національної інвентаризації лісів та її використання для картографування лісів», яка була організована кафедрою таксації лісу та лісового менеджменту Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства НУБіП України спільно з ВО «Укрдержліспроєкт».

Студенти мали можливість познайомитися з досвідом Чеської Республіки щодо дистанційного моніторингу лісів. Спікер поділився досвідом та основними завданнями моніторингу лісів, який вже понад 15 років активно провадиться в Чехії з використанням методів дистанційного зондування Землі (ДЗЗ). Доповідь була англійською мовою, але завдяки професору Віктору Миронюку ми мали точний переклад і коментарі українською мовою. Тож мали змогу трохи згадати English з лісівничою специфікою…

У своїй презентації Філіп Гаєк проінформував про істотний прогрес в імплементації чеського досвіду в умовах України. Наразі чеські науковці спільно з вченими НУБіП України працюють над удосконаленням методики картографування видового складу лісів на регіональному рівні за знімками PlanetScope. Паралельно з цим відбувається покращення методики картографування лісових атрибутів для всієї території України.

Основне, що ми дізналися - наразі в Чеській Республіці застосовують три основні джерела даних ДЗЗ:

  • аерофотознімки, на основі яких один раз на два роки формується безшовна мозаїка зі стереозображень; ці дані використовуються для оновлення ортофотопланів та побудови тривимірної моделі висот деревостанів;
  • дані Sentinel і Landsat, які доступні на безоплатній основі та застосовуються для картографування лісів усієї країни;
  • комерційні знімки PlanetScope, які завдяки високій частоті оновлення, мають великий потенціал для моніторингу стану лісів.

Довідково:

В Інституті лісового менеджменту постійно працює команда фахівців, які щороку виконують візуальну інтерпретацію інвентаризаційних ділянок (близько 360 тисяч!). Дані інтерпретації слугують додатковим джерелом контролю точності польових робіт з лісової інвентаризації, а також є відмінним джерелом тренувальних даних для автоматизованої класифікації супутникових знімків.

В Чеській Республіці доведено до практичного використання технологію поєднання даних національної інвентаризації лісів і даних ДЗЗ. На цій основі функціонує геопортал, який відображає поточний стан лісів і його динаміку з середини минулого століття (за матеріалами історичних лісових карт). Актуальні лісові карти слугують основою лісової статистики для потреб управління лісами на рівні країни, а також міжнародної звітності за програмами FAO та IPCC.

На завершення зустрічі, директор Інституту лісового менеджменту Марек Млчоушек звернувся до студентів і наголосив на важливості окреслених питань для України, оскільки великі території недоступні для збору польових даних. За таких обставин дистанційний моніторинг лісів, міжнародна співпраця та спільні зусилля в підготовці кваліфікованих фахівців можуть стати основою майбутньої системи моніторингу лісів в Україні.

Використано в тому числі й текстову частину із повідомлення кафедри таксації лісу та лісового менеджменту на сайті НУБіП України.

Олександр ЛИТВИНЕНКО, викладач фахових дисциплін,

 адміністратор сайту;

фото та фотоскріни – автора

та 2 фотоскріни із сайту НУБіП України

Наші контакти

  • (05361)7-73-08
  • (05361)6-22-62
  • +38 050 788 87 70
  • 37503 м. Лубни Полтавської області, вул. Тернівська, 21
  • listcolledg@ukr.net
  • listcolledg@gmail.com

Спостерігайте за нашою активністю у соціальних мережах та будьте в курсі всіх подій у нашому навчальному закладі!

Статистика сайту

Кількість переглядів сайту сьогодні: 4151
Відвідувачів сьогодні: 784
Відвідувачів за весь час (з 15.11.2021 року): 487812