21 березня в усьому світі відзначається Міжнародний день лісів (International Day of Forests).
Тема Міжнародного дня лісів 2025 року – "Ліси та продовольство". Вона покликана привернути увагу до найважливішої ролі лісів у забезпеченні продовольчої безпеки, харчування та джерел засобів для існування. Ліси слугують не тільки джерелом харчових продуктів і палива та забезпечують дохід і зайнятість, але й допомагають зберігати родючість ґрунтів, водні джерела та біологічне різноманіття, оскільки є середовищем місцепроживання для таких важливих видів як запилювачі. Вони необхідні для виживання спільнот, життєдіяльність яких залежить від лісокористування, особливо корінних народів, та сприяють пом’якшенню наслідків зміни клімату за рахунок депонування вуглецю.

Основні тезиси цьогорічного Міжнародного дня лісів:
Ліси – джерела продовольства, ліків та засобів до існування для мільярдів людей.
Більше п’яти мільярдів людей у всьому світі використовують лісоматеріали та недеревну лісову продукцію для отримання харчових продуктів, ліків та засобів до існування. Ліси і дерева – багате джерело горіхів, фруктів, насіння, листя, грибів, меду, м’яса диких тварин і комах, які збагачують раціон людей незамінними харчовими речовинами.
Більше 2 мільярдів людей використовують деревне та інші традиційні види палива для приготування їжі.
Люди використовують деревину як паливо із найдавніших часів, і сьогодні вона також широко використовується для приготування їжі та обігріву у сільській місцевості.
Ліси мають першочергове значення для сільського господарства.
Вони служать середовищем проживання для запилювачів сільськогосподарських культур. Ліси допомагають зберігати родючість ґрунтів, утримуючи воду. Забезпечують корм худобі та захищають її від спеки, регулюючи температуру повітря і виступають для сільськогосподарських культур природним бар'єром від вітру, посилюючи інтенсивність опадів, необхідних для ведення сільського господарства.
Ліси допомагають забезпечувати продовольчу безпеку в період криз.
Вони сприяють забезпеченню продовольчої безпеки та диверсифікації джерел доходу за часів потрясінь, таких як неврожаї чи конфлікти, допомагаючи людям виживати у ситуаціях, коли їх звичайні джерела продовольства виявляються недоступними.
Ліси необхідні для збереження водних ресурсів, від яких залежать екосистеми та наша продовольча безпека.
Заліснені вододіли забезпечують прісною водою понад 85 відсотків великих міст у світі, і за сталого управління лісами можна досягти підвищення якості води для понад 1,7 млрд жителів великих міських районів, сприяючи забезпеченню їх продовольчої та водної безпеки.
Ліси сприяють підтримці доходів сільських жителів, підвищуючи їх добробут та якість харчування.
У деяких країнах і регіонах ліси та дерева забезпечують близько 20 відсотків доходу сільських домогосподарств, дозволяючи, зокрема, найбіднішим з них, отримати доступ до поживних харчових продуктів та урізноманітнити свої раціони харчування.
А як ви відзначите цей день?
Організуйте самі або візьміть участь у заході, присвяченому лісам: це може бути і висаджування дерев, і симпозіум, і художня виставка, і конкурс фотографій.
Не забудьте розповісти нам Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. і надіслати фотографії, щоб ваш захід потрапив до списку заходів, що проводяться по всьому світу з нагоди Міжнародного дня лісів.
Візьміть участь в обговоренні в соціальних мережах з хештегу #ForestDay: розповсюджуйте інформацію про основні тези цього року або публікуйте фотографії ваших улюблених лісових куточків та поділіться ними з друзями.
Олександр ЛИТВИНЕНКО, викладач фахових дисциплін, адміністратор сайту;
Використано матеріали Продовольчої і сільськогосподарської організації Об'єднаних Націй