Фахівець із садово-паркового господарства – не просто кваліфікований садівник, але й художник, дизайнер, архітектор, адже створює красивий інтер’єр вулиці, бульвару, присадибної території, парку. Він робить наше місто заквітчаним, зеленим, красивішим. Від його умінь та працьовитих рук залежить чи будуть клумби, газони, кущі та дерева доглянутими.
Жодні садові центри, центри з благоустрою територій, підприємства ландшафтного дизайну, підприємства, що надають послуги з прибирання, озеленення та утримання в належному стані зелених зон та зон відпочинку, заміські готельно-ресторанні комплекси не можуть обійтись без фахівця садово-паркового господарства та зеленого будівництва, адже попит на спеціалістів у цій сфері зростає у зв’язку із пожвавленням галузі будівництва, переселенням мешканців мегаполісів в заміські будинки й високими вимогами до екології навколишнього середовища.
Саме тому навчання на 3-му курсі за освітньо-професійною програмою «Садово-паркове господарство» характерне тим, що водночас із здобуттям освітньо-кваліфікаційного рівня «Молодший спеціаліст» відбуваються курси професійної підготовки фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Кваліфікований робітник» з робітничої професії 6113 «Озеленювач».
Предметом праці озеленювача є безпосередньо рослина, чи то квітка, чи кущ, чи дерево. Майбутні озеленювачі вчаться вправно ділити кущі, висаджувати розсаду квітів, дерева, поливавати, розпушувати грунт, доглядати за рослинами і за допомогою нових світових технологій культури збільшувати кількість вирощених квітів та асортимент квітково-декоративних рослин взагалі.
Перша умова роботи в цій сфері рослинництва – любов до усього живого, створеного природою, друге – терпіння й наполегливість. Ця професія розвиває ряд позитивних якостей людини, таких як: піклування, спостережливість, акуратність, старанність та необмежену творчість професії.
Озеленювач створює справжні витвори мистецтва з квітів та рослин: альпійські гірки, газони, квітники, галявини та інші зелени насадження. Для цього необхідно вміти готувати грунт, посадковий матеріал та добрива, проводити облаштування клумб, рабаток, партерів і бордюрів, висів ґрунтових трав на горизонтальних поверхнях, здійснювати догляд за зеленими насадженнями за допомогою простих інструментів і пристосувань, виконувати роботи із застосуванням машин і механізмів, відбирати сіменники однолітніх квіткових рослин, вирощувати саджанці відводками від маточних кущів, виконувати особливо складні роботи, пов'язані з вирощуванням рослин на гідропоніку вегетативним їх розмноженням, доглядати за рослинами в міських умовах із застосуванням засобів малої механізації.
Професія озеленювача споріднена з такими, як квітникар, флорист, ландшафтний дизайнер.
Непомітно пролетіли для здобувачів освіти 3-го курсу освітньо-професійної програми «Садово-паркове господарство» спеціальності 206 «Садово-паркове господарство» попередні роки навчання в стінах коледжу, протягом яких студенти здобували знання з профільних фундаментальних фахових дисциплін із урахуванням сучасних досягнень зарубіжної й вітчизняної науки теоретичного та прикладного характеру, досвіду роботи передових підприємств галузі (виробництва) та вимог чинної галузевої нормативно-технічної документації й отримали комплексну підготовку з питань правил і способів виконання земляних робіт; найпростіших способів догляду за рослинами; основних агротехнічних правил сівби й садіння квіткових і деревно-чагарникових рослин; асортимент посадкового матеріалу; правил експлуатації машин, механізмів, які застосовуються під час підготовки ґрунту, садіння та догляду за зеленими насадженнями; правил проведення запилювання і обприскування зелених насаджень; організації та безпечного ведення робіт під час механічного звалювання, розпилювання та корчування дерев у міських умовах, правила загострювання і правки ручних інструментів; способів приготування земляних сумішей; способів викопування дерев та кущів з оголеною кореневою системою; способів планування «на око» площ, грядок, доріжок.
І ось настав час, коли кожен має зробити вибір місця безпосереднього першого знайомства із виробництвом.
У п’ятницю, 26 квітня, під керівництвом завідувача навчально-виробничими практиками Андрія Рудика була проведена нарада на тему «Виробнича технологічна практика» для студентів групи СПГ-31 та керівників практики від коледжу. В.о. директора Володимир Тихович побажав студентам вдалого проходження виробничої практики. Андрій Рудик ознайомив присутніх з переліком базових підприємств та керівниками практики від коледжу, а також наголосив на особливостях ведення методичної документації технологічної практики. Провідний спеціаліст з охорони праці Ігор Кублінський провів зі здобувачами освіти первинний інструктаж з техніки безпеки, а керівники практики Єлізавета Грибович, Вікторія Сендзюк та Олена Перетятько доповнили виступи своїх попередників, акцентуючи увагу студентів на особливостях виробничих процесів, програми практики та збору матеріалу для написання звіту з практики.
Тож, майже місяць, з 29 квітня по 24 травня, здобувачі освіти такої прекрасної професії нашого коледжу будуть опановувати особливості технологічних процесів виробництва в садових центрах та підприємствах ландшафтного дизайну 6-ти профільних підприємств Полтавської області та самостійно приймати відповідальні рішення.
Андрій РУДИК, завідувач навчально-виробничими практиками;
фото -Анастасія ДЯДЕЧКО, староста групи СПГ-31